Teikiame profesionalias su elektra susijusias konsultacijas. Aukštą kvalifikaciją turinčių darbuotojų žinios, patirtis ir naudojamos skaitmeninės programos leidžia klientams pasiūlyti aukščiausią kokybę. Elektros tinklų planavimas ar esamos situacijos analizė reikalauja plačių žinių ir tikslumo analizuojant didelį kiekį duomenų. Konsultacijas teikiame kaskart modeliuodami elektros tinklą su specializuota programa EA-PSM Electric, tai leidžia atsakingai įvertinti įvairius režimus, numatyti grėsmes ir užtikrinti patikimumą.
Tvarkingas elektros tinklo dokumentacijos turėjimas vienoje vietoje, skaitmeniniame formate leidžia inžineriniam personalui priimti greitus, efektyvius ir saugius sprendimus. Jeigu Jūsų įmonė užtrunka pernelyg ilgai ruošdama užduotį projektuotojams, dokumentacija pasimetusi ar jos iš vis nėra, siūlome atnaujinti dokumentaciją skaitmenizuojant elektros tinklą.
Elektros tinklas suvedimas į programinę įrangą EA-PSM Electric pagal pateiktą projektinę dokumentaciją, vėliau informacija tikslinama vietoje.
Atlikus darbus perduodamas EA-PSM išeities failas bei *.dxf su suvesta elektros tinklo schema. Taipogi, atnaujinama techninė dokumentacija MS Word, Excel, CAD ir PDF formatais .
Skaitmenizavus tinklą, ne tik turėsite iš naujo inventorizuotą tinklą su inžinerine informacija, tačiau tinklo schemos ir dokumentacija skaitmeniniame formate bus lengvai prieinama su galimybe lengvai ir greitai fiksuoti pakitimus pagal faktinę situaciją. Informacija gali būti suprantamai pateikiama ant įmonės plano, peržiūrima iš mobilaus įrenginio ar plančetės, taip suteikiant galimybę greitai ir efektyviai valdyti elektros ūkį.
Toks informacijos prieinamumas ypač aktualus ir keičiantis personalui. Nauji specialistai gali akimirksniu rasti reikiamą informaciją, atitinkančią faktinę situaciją.
Skaitmeninės tinklo schemos leidžia atlikti tinklo analizę: skaičiuoti režimus, įvertinti naujų vartotojų prijungimus ir kita. Schemos ir skaičiavimai gali būti saugomi debesyse ir prieinami atsakingam personalui. Toks funkcionalumas leidžia stebėti konkrečių darbuotojų darbą su schema, atliktus pakeitimus, registruoti darbuotojo laiką prie projekto, dalintis informacija įmonės viduje.
Atnaujintos elektros tinklo dokumentacijos turėjimas numatytas ir teisės aktais.
Pramonės įmonės susidūrusios su neplanuotu elektros tinklo atsijungimu dėl neaiškių priežasčių, dažnesniu, nei įrangos gamintojas nustato, gedimų fiksavimu, planuodamos plėtros etapą ne visada žino priežastis. Tokiu atveju siūlome atlikti išsamų elektros ūkio ir su tuo susijusių pramonės įrenginių įvertinimą – auditą.
Uždaviniai:
- Atliekamas auditas dėl esamos elektros ūkio būklės ir pateikiamos rekomendacijos dėl elektros energijos vartojimo mažinimo ir patikimumo didinimo.
- Parenkamas labiausiai energetiškai efektyvus sprendimas dėl esamų įrenginių perkėlimo ar naujai statomų kondensatorių baterijų, dažnio keitiklių, generatorių, kabelių, elektros variklių ir kitų įrenginių techninių charakteristikų ir išdėstymo.
- Nustatomos priemonės elektros tinklo patikimumui užtikrinti. Atliekama esamų įrenginių gedimų analizė ir prevencija nuo sutrikimų.
- Atliekami tikslūs skaičiavimai bei atsakingai įvertinami visi galimi režimai.
- Parenkami/įvertinami įrenginiai reaktyviosios galios kompensavimui.
- Nustatyti harmonikų lygį, atsiradimo priežastis ir vietą. Pateikti rekomendacijas.
- Relinės apsaugos ir automatikos darbo režimų analizė, parinkimas ir selektyvumo įvertinimas
- Apskaičiuojamas elektros lanko išlydis, susidarantis vykstant trumpiesiems jungimams, bei numatomos techninės ir organizacinės saugos priemonės.
Atlikus tyrimą paruošiama ataskaita apie esamus trūkumus bei rekomendacijos su konkrečiomis priemonėmis. Ataskaita suderinama su Užsakovu, rezultatai pristatomi atsakingiems asmenims
Nauda:
- Įvertinamas elektros ūkio įrenginių ir technologinių procesų suderinamumas.
- Nustatomos techninės priežiūros rekomendacijos sistemų patikimumui ir saugumui didinti.
- Energijos taupymo galimybių analizė ir nustatymas.
- Energijos taupymo galimybių apimties ir atsipirkimo laikotarpio nustatymas prieš atliekant kapitalo investicijas.
- Modernizavimo proceso planavimas ir biudžeto sudarymas.
Atnaujinamos schemos, techninė dokumentacija MS Word, Excel, CAD ir PDF formatais.
Kas yra lankinis išlydis?
Įvykus trikdžiui elektros sistemoje (pvz. trumpajam jungimui) gali susidaryti lankinis išlydis, kurio metu oru pradeda tekėti elektros srovė. Lankinio išlydžio metu išsiskiria itin dideli energijos kiekiai, kurie gali sugadinti įrenginius, sukelti pavojų žmogaus sveikatai bei gaisrą. Šis reiškinys dažniausiai pasireiškia atliekant elektros tinklo priežiūrą ir aptarnavimą.
Ką siūlome?
Siūlome atlikti lankinio išlydžio (anglų k. Arc Flash) studiją, kuri padės užtikrinti prie elektros įrengimų dirbančių žmonių saugumą bei sumažins lankinio išlydžio ir gaisro riziką įmonėje. Pagal standarto IEEE 1584 reikalavimus, bus apskaičiuotas saugus darbo atstumas nuo elektros spintų bei pasiūlytos asmeninės apsaugos priemonės, kurios leistų saugiai atlikti būtinus darbus. Taip pat pasiūlysime relinės apsaugos įrenginių nuostatas, kurios leistų sumažinti lankinio išlydžio stiprumą bei sukeliamą žalą.
- Atliksime pagrindinių paskirstymo skydų schemų skaitmenizavimą, informaciją suvedant į EA-PSM Electric programą;
- Surinksime ir suvesime relinės apsaugos (automatų, saugiklių ir relių) nuostatus į skaičiavimų programą;
- Surinksime ir suvesime skydų techninę informaciją (laidininkų išdėstymas, išmatavimai) į skaičiavimų programą;
- Atliksime trumpųjų jungimų skaičiavimus;
- Atliksime lankinio išlydžio skaičiavimus ir sukursime informacinius lipdukus kiekvienam jėgos paskirstymo skydui, narveliui (.jpg arba .pdf formatu);
- Nustatysime reikalingas asmeninės apsaugos priemones (rūbų ir veido dangalų) pagal rizikos lygį;
- Parengsime ataskaitą apie relinės apsaugos selektyvumą, trumpųjų jungimų analizės rezultatus, lankinio išlydžio prevenciją ir apsaugos priemonių parinkimą;
- Pristatysime ataskaitą atsakingiems asmenims (1 darbo diena, Užsakovo patalpose arba nuotoliniu būdu);
- Pateiksime EA-PSM Electric išeities failą bei .dxf formato failą su suvesta elektros tinklo schema.
Paslauga apima šias techninio projekto dalis:
- Technologinė dalis;
- Elektros energija.
- Šiluminė energija.
- Suspausto oro sistema.
- Vandens tiekimo sistema.
- Pastatų šildymo sistema
- Dulkių nutraukimo sistemos
Audite pateikiami skaičiavimų, atliktų pagal ESO technines sąlygas, rezultatai. Skaičiavimais įvertinama saulės elektrinės arba elektromobilių krovimo stotelės prijungimo prie tinklo galimybė. Sprendžiami klausimai:
- Minimalaus/maksimalaus ilgalaikio įtampos lygio skaičiavimai elektrinės prijungimo taške bei 10kV ir 0,4kV skirstyklose.
- Minimalaus/maksimalaus staigaus įtampos kryčio skaičiavimai.
- Minimali/maksimali trumpojo jungimo srovė.
- Elektrinės sukeliamos harmonikų srovės.
Skaičiavimai atliekami su programine įranga EA-PSM, kurios patikimumas nustatytas standartiniais testiniais uždaviniais.
Lietuvos pramonė, įskaitant ir elektros skirstymo ir perdavimo tinklus, nuo kitų rinkų (ypač Azijos, Amerikos) skiriasi tuo, jog harmonikų klausimas Lietuvoje dar nėra plačiai žinomas ir analizuojamas. Pramonės įmonės tik dabar pradeda diegti įrangą harmonikų mažinimui, projektuotojai apie harmonikas projektuose kalba mažai, dažniausiai ignoruoja. Skirstomajame bei perdavimo tinkle taip pat dar nėra aiškiai žinomas harmonikų lygis, jo daroma įtaka.
Atsinaujinančiosios energetikos plėtra lemia, jog elektros tinklas plečiasi, dideliais kiekiais prijungiamos saulės, vėjo elektrinės – netiesiniai elektros tinklo elementai, sukeliantys aukštesnio dažnio harmonikas.
Dar viena priežastis, kodėl harmonikos dažnai yra neįvertinamos – gajus įprotis projektuoti perteklinę įrangą. Norint teisingai parinkti įrangą, kuri neperkaistų dėl harmonikų ir veiktų patikimai, reikalingi sudėtingi skaičiavimai, pagal kuriuos turėtų būti parengiama techninė užduotis. Dažnai šie skaičiavimai nėra atliekami ir harmonikų keliamos problemos nėra išsprendžiamos.
Dėl šių priežasčių, harmonikų analizė yra svarbi užduotis.
Harmonikų analizės metu analizuojami harmonikų matavimai, harmonikų lygis, siūlomos harmonikų mažinimo priemonės.
Siūlome nustatyti reaktyviosios galios sąnaudų mažinimo priemones.
Uždaviniai:
- Įvertinti esamų reaktyviosios galios įrenginių efektyvumą skirtingais elektros energijos vartojimo periodais.
- Pateikti technines rekomendacijas su galimais sprendimais.
Atliekant elektros tiekimo patikimumo įvertinimą siekiama išanalizuoti elektrinių įrenginių elektros tiekimo schemos patikimumą, įrenginių reaktyvinės energijos vartojimo efektyvumą, nustatyti elektros tinklo kokybę. Ataskaitoje nustatomos ir pateikiamos patikimumą, kokybę ir efektyvumą didinančios priemonės, sudarytas priemonių įgyvendinimo planas esamiems trūkumams elektros tinkle pašalinti.
Auditu siekiama atlikti:
- Nustatyti esamą elektros ūkio būklę.
- Apskaičiuoti skirstyklų darbo režimai. Skaičiavimo rezultatai patikrinti su matavimo rezultatais. Įvertinti skirstyklų automatinių jungiklių (įvadinių, sekcijinių, šyninių) esamų nuostatų tinkamumą darbo režimams. Jei yra netinkamos, perskaičiuoti ir pateikti nustatymams.
- Įvertinti dažnio keitiklių ir minkšto paleidimo įrenginių valdiklių nuostatų tinkamumą esamiems ir galimiems darbo režimams. Jei yra netinkamos, perskaičiuoti ir pateikti nustatymams.
- Patikrintos reaktyvios galios kompensavimo įrenginių darbo sąlygos. Jei reaktyviosios galios kompensavimo įrenginiai neužtikrina reikiamų parametrų, parinkti priemones, įrenginius jų įdiegimui.
- Išmatuotas harmonikų lygis tinkle. Pateiktas harmonikų įtakos tinklo elementams vertinimas, koordinavimo planas. Jei reikalinga numatytos ir parinktos priemonės harmonikų neigiamam poveikiui tinkle pašalinti. Pateiktos dažnio keitiklių atsijungimo rizikos mažinimo priemonių parinkimo ir įgyvendinimo rekomendacijos. Pateikta ataskaita apie esamo elektros tinklo nustatytus trūkumus, kurie iššaukia įtampos kritimus, dažnio keitiklių atsijungimus suveikus apsaugoms, galingų elektros įrenginių paleidimo metu. Pateiktos rekomendacinės priemonės dėl įrenginių įrengimo elektos tinkle, tam kad pašalinti esamus trūkumus.
Augant elektros kainai ir didėjant gamybos apimtims, pramonės įmonės tampa vis jautresnės elektros energijos išlaidoms bei ieško galimybių kaip sumažinti vartojimą arba elektrą nusipirkti pigiau. Įdomu, kad Lietuvoje pramonės įmonės už 1 kWh sumoka labai skirtingai nuo 6 ct iki 12 ct be PVM. Skirtumas didžiulis, todėl svarbu įsivertinti ir suprasti ar tikrai yra mokama mažiausia įmanoma kaina už elektrą ir koks taupymo potencialas slypi Jūsų įmonėje.
Galutinė elektros kaina susideda iš kelių dedamųjų:
- Elektros, kaip prekės, kaina.
- Elektros persiuntimo (perdavimo ir skirstymo tinklais) paslaugos kaina.
- VIAP – viešuosius interesus atitinkančių paslaugų mokestis.
- Pridėtinės vertės mokestis.
Paskutinės 3 dedamosios priklauso nuo valstybės reguliavimo, o pirmoji dedamoji sudaranti virš 40% elektros kainos, nuo elektros paklausos ir pasiūlos santykio elektros rinkoje.
Elektros tiekimo kaina priklauso nuo pasirinkto plano. Dažnai įmonės susiduria su problema, kad nežino kaip įsivertinti turimo plano tinkamumą ir kiek galėtų sutaupytų, jeigu pakeistų elektros tiekėją ar pereitų prie kintamo tarifo. TAipogi elektros kainos skaičiavimai aktualūs kai įmonėje bus pradėta eksploatuoti saulės jėgainė.
Siūlome atlikti nepriklausomus skaičiavimus bei pateikti atsakymus į klausimus:
- Ar turimas elektros tarifo planas yra tinkamas Jūsų įmonei?
- Kiek sutaupytumėte arba mokėtumėte brangiau, jeigu rinktumėtės kintamą arba fiksuotą tarifą?
- Koks yra tarifo lūžio taškas Jūsų įmonėje, kai reikia nuo kintamo tarifo pereiti prie fiksuoto arba atvirkščiai?
- Kaip saulės jėgainė įtakos tarifą ir kokius pokyčius reikia atlikti siekiant maksimalaus ekonominio efekto?
Dėl elektros tiekimo tinkle vykstančių įžemėjimų ir jungtuvų persijungimo metu susidarančių viršįtampių įvyksta trumpieji jungimai skirtingose elektros tinklo vietose, atsijungia svarbūs imtuvai, sugadinama įranga. Tyrimu siekiama nustatyti viršįtampių susidarymo priežastis, įvertinti viršįtampių lygį, numatyti jų ribojimo ir apsaugos priemones.
Darbo tikslas – įmonės elektros tiekimo tinklo bendro skaitmeninio modelio sukūrimas, viršįtampių lygio tyrimas ir modeliavimas esant įvairiems elektros tinklo režimams, vykstant įžemėjimui, komutuojant linijas ir pan.
Darbo metu sprendžiami uždaviniai:
- Nustatomi galimi viršįtampių lygiai įvairiose tiriamojo tinklo vietose ir jo darbo režimuose bei konfigūracijoje. Įvertinamos įžemėjimo metu skirtingose elektros tinklo vietose įvykusių dvifazių trumpųjų jungimų sąlygos, numatomos priemones padėsiančias išvengti tokio pobūdžio gedimus.
- Nustatomi linijų komutavimo ir komutavimo aparatų (jų tipo, konstrukcijos) įtaką viršįtampių lygiui.
- Nustatomos labiausiai viršįtampių pažeidžiamos tinklo vietos, mazgais, įrenginiai ir elektros mašinos.
- Atliekami natūriniais viršįtampių matavimai.
- Nustatomas viršįtampių nuolatinio registravimo priemonių diegimo tikslingumas, tokių priemonių montavimo vietos, techniniai jų parametrai.
- Numatomos apsaugos nuo viršįtampių priemonės – viršįtampių ribotuvai ir kitos priemonės, tokių priemonių montavimo vietos, techniniai jų parametrai.
- Įvertinami esamų elektros tinklo įžemėjimo srovių kompensavimo priemonių techniniai parametrai, parengiamos rekomendacijos jų efektyvumo gerinimui ir viršįtampių sumažinimui.
- Pateikiamos kitos rekomendacijos, susijusios su tiriamuoju objektu.